2005. november 29. kedd 11:10
Beszéljenek a tények VI.
A minimálbér
Elég volt! Ezt érzi sok ember. Elege van a politikából, pedig még csak most kezdődik a tánc. A polgári oldal komolyan vette már az Unióba való belépést eldöntő népszavazást is, nekigyürkőzött az európai választásoknak, s meg is nyerte azokat. Gyűjtött petíciós aláírásokat, s keményen kampányolt a kettős népszavazás során. Megnyert két időközi országgyűlési választást, s jók az eredményei az időközi önkormányzati választásokon is. De a mostani személyeskedő, vádaskodó hacacáréból nem kér. Elveszti a kedvét, noha tudja: az öv alatti ütések a másik oldalról indulnak. A Gallup mérése szerint a másik oldal szavazóinak körében inkább élénkülés, az elszántság növekedése tapasztalható, nálunk most nagyobb a bénító kiábrándultság. Mintha ez lenne a célja a baloldalnak: undorba fullasztani a polgáriak szavazási hajlandóságát.
Hagyjuk hát a piszkálódást és a kampánykodást. Beszéljenek a tények.
Az első oszlop a Horn-kormánytól örökölt összeget mutatja, a következő négy oszlopon az Orbán-kormány emeléseit láthatjuk, s végül az utolsó három oszlop a Medgyessy-Gyurcsány-kormány csökkentett szintentartását. A százalék-számok az oszlopok tetején azt mutatják, hogy a mindenkori átlagbér hány százaléka a minimálbér, ez az Európai Unióban átlagban 60 százalék.
Az Orbán-kormány 4 év alatt 150 százalékkal, 19500-ról 50000 Ft-ra emelte, míg a Medgyessy-Gyurcsány-kormány az 50000 forintról csak 25 %-kal emelte meg 62500-ra a minimálbért 2006-ra.
Kérdésünk: mennyi volna a minimálbér mértéke, ha 2002 óta az ország vezetői nem a szegénység pártján állnának?
Surján László
.