Náday Katalin

In memoriam Baranyi Judit

Nehéz Juditról múlt időben beszélni, s hiszem, hogy Szent Ágoston gondolatai alapján nem is kell a múlt időt használni:

A halál nem jelent semmit.
Csupán átmentem a másik oldalra.
Az maradtam, aki vagyok, és te is önmagad vagy.

Ezt a gondolatot Judit maga is beleszőtte egy kárpitjába, amely előtt nem régiben  egy kiállításán döbbenve álltam:


A kárpitra kattintva nagyobb méretben is látható!

Mégis fáj a túloldalra való eltávozása, mert nemcsak egy textilművészt veszítettünk el benne, hanem egy olyan embert, aki csendes, szeretetteljes lényével, kiállításokon mondott útbaigazításaival, magyarázataival, útjainkon elmondott verseivel egy-egy busznyi ember szívébe lopódzott be jó barátként.

Talán utolsó volt kiállításai sorában a Londoni Magyar Kulturális Közponban rendezett tárlata idén januárban. A kiállítást beharangozó írás képanyaga is azt a csodát mutatja, amely gobleinjei előtt áhítatos figyelésre készteti az embert.

Alkotásaiban megjelent a szakralitás is, például a magyar szentek sorozatában, vagy plébániánk, a Zugligeti Szentcsalád templom zászlójában, amelyen a templom apszisának frízét tükrözte a Szentcsalád köré.


Szent László

Szent Erzsébet

Templomunk zászlója

A kárpitokra kattintva nagyobb méretben is láthatók!

Judit ki tudta fejezni a textil megszövésével hazaszeretetét, magyarságát is.


Haza a magasban

Erdély

A kárpitokra kattintva nagyobb méretben is láthatók!

Egyéni munkái mellett részt vett nagy méretű kárpitok elkészítésében is, amely  sok-sok művész együttes munkáját igényelte. A Magyar Kárpitművészek Egyesületének művészei már öt olyan, egyenként 10-20 négyzetméter közötti monumentális kárpitot szőttek, amelyek a világban is egyedülálló teljesítménynek számítanak. Judit mind az ötben közreműködött.

A Szent István és műve című millenniumi falikárpit a magyar államiság ezer éves évfordulójára a Budavári Kárpitműhelyben első közösségben szövött alkotásként született meg.  A kárpit az Esztergomi Keresztény Múzeumban látható.


A kárpitra kattintva nagyobb méretben is látható!

A 10 négyzetméteres Európa fényei című kárpitot az Európai Unió soros magyar elnökségének tiszteletére, több mint egy éves kitartó munkával 15 művész készítette el. A kárpit témája a világűrből készült fénytérkép alapján ezüstszállal szőtt Föld és benne Európa fényei.


A kárpitra kattintva nagyobb méretben is látható!

A magányos és közösségi textilszövésen kívül Judit lakókörnyezetének társadalmi életében is aktív szerepet játszott a Nyék-Kurucles Egyesület egyik alapítójaként és elnökeként. Az egyesület munkásságát az Önkormányzat II. Kerületért Emlékéremmel ismerte el 2011-ben, melyet Judit vehetett át elnökként.

* * *

Judit! Te ugyan már átmentél a túloldalra, s hited/hitünk szerint már a Mennyben szövöd kárpitjaidat, ám velünk maradnak szerény lényed emlékei és alkotásaid kézzelfogható csodája. Köszönjük!