2005. január 11. kedd 19:15

A következő napokban negyedévenkénti részletekben közreadjuk az MHL elszámolását a 2004-es esztendőről.

A négy részből álló elemzés majd egybefüggően is olvasható lesz az "Olvasnivaló" rovatunkban.

 

Számoljunk el a múlt évvel!(4)

 

2004-ben az Európai Unió tagjai lettünk. Ezt követően (a kormányzati ciklus felénél) megbukott a miniszterelnök. Az MDF több alapító tagját kizárta, köztük Lezsák Sándort. A brókerbotrány tovább gyűrűzött. Jól szerepeltek, rosszul doppingoltak sportolóink az olimpián. A Fidesz megnyerte az európai parlamenti választásokat, és Nagy Andor elsöprő fölénnyel őrizte meg a szécsényi mandátumot. Szép volt, mondhatnánk, csak az a vég, csak azt tudnánk feledni. Dec. 5-én megtapasztaltuk: a hazugságnak roppant ereje van.

OKTÓBER

okt. 3.: A sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attila terhelő vallomást tett az ügyészségen Forró Tamás exriporterre. Ismertette annak a körmönfont tranzakciónak a részleteit is, amellyel a Zöld Újság Rt. egyik részvénycsomagját értékesítették. A rendszerváltás idején ismertté vált Forró Tamásról kiderült az is: Szilágyi Ákos fedőnéven 1976-tól a III/III-as csoportfőnökségnek írt jelentéseket. –A kormány megkötötte a Bilfinger-Porr-Swietelsky konzorciummal a koncessziós szerződést az M6-os autópálya építésére és üzemeltetésére – közvetlenül ennek előzményei vezettek a nyári kormányválsághoz.

okt. 4.: Népszavazást kezdeményez a Fidesz a privatizáció leállítása érdekében – jelenti be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Ugyanezen a napon leteszik a hivatali esküt Gyurcsány Ferenc kormányának tagjai: Petrétei József igazságügyminiszter, Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, Hiller István a nemzeti kulturális örökség minisztere, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, Kiss Péter a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter, Kovács László külügyminiszter (őt nov. 1-től Somogyi Ferenc követi), Rácz Jenő egészségügyi miniszter, Lamperth Mónika belügyminiszter, Draskovics Tibor pénzügyminiszter, Göncz Kinga ifjúsági miniszter, Magyar Bálint oktatási miniszter, Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter és Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter.

okt. 5.: A MÁV működéséhez és „természetesen” fejlesztéséhez is hitelre szorul: 53 milliárd forint szindikált hitel felvételére írt alá szerződést hazai bankokkal.

okt. 7.: Az egészségügyiek országos figyelmeztető sztrájkot tartanak a jobb bér- és munkafeltételek megteremtése érdekében.

okt. 11.: A Pesti Központi Kerületi Bíróság rendzavarás miatt tíz nap elzárásra ítéli Bácsfi Diánát.

okt. 12.: Szocialista és szabaddemokrata képviselők benyújtják a jegybank működését módosító törvény módosítását, amely lényegesen megnöveli Gyurcsány Ferenc befolyását a legfőbb jegybanki döntéshozó testületének, a Monetáris Tanács tagjainak kinevezésében és felmentésében. A jegybank tiltakozik, és alkotmányellenesnek nevezi a törvényt. (Szept. v égén még az MSZP is tagadta, hogy ilyesmi készülne.)

okt. 14-15.: Haladó kormányzás címmel tizenegy balközép állam- és kormányfő tart csúcstalálkozót Balatonőszödön. A csúcstalálkozót kétnapos nemzetközi konferencia előzi meg Budapesten. A rendezvényen sokkal kevesebb elsőszámú vezető jelenik meg a vártnál.

okt. 15-16.: Az MSZP soron kívüli, tisztújító kongresszusán Hiller Istvánt választják a párt elnökévé, s elfogadják Az új magyar szociáldemokrácia című pártprogramot.

okt. 18.: Az Országgyűlés módosítja a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt: létrejött az önálló Egészségügyi Minisztérium, illetve az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium, megszűnt a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium.

okt. 19.: A miniszterelnök többször is találkozott Kulcsár Attilával – derül ki a Parlamentben. Gyurcsány Ferenc Demeter Ervin fideszes képviselő kérdésére válaszolva először számolatlan, majd három-négy találkozóra emlékezik. Korábban Tóth államtitkár kijelentette, Gyurcsány nem találkozott Kulcsárral.

okt. 27.: Paprikás hangulat: Az összes paprikakészítményt kitiltják az üzletekből, mivel több fűszerforgalmazó cég termékeiben is meghaladja a megengedett szintet az aflatoxin nevű méreg, amely importpaprikával került az őrleménybe.

okt. 28.: Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere lemond európai parlamenti képviselői megbízásáról, miután a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője rámutatott: a törvény szerint a két tevékenység nem egyeztethető össze.

NOVEMBER

nov. 4.: A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Részvénytársaság és az E. ON Ruhrgas International (ERI) kötelező érvényű szerződéseket írtak alá a Mol gázüzletének részleges eladásáról 775 millió euróért.

nov. 5.: Megszűnik a Magyar Hírlap. Később, feléled.

nov. 8.: Az Országgyűlés elfogadja a 2005. évi adótörvényeket, melyek értelmében a személyijövedelemadó-rendszer kétkulcsos lesz. Az Országgyűlés módosítja az alkotmányt is a sorkötelezettség eltörlésével kapcsolatban, s elfogadja a honvédelmi törvény ezzel kapcsolatos módosítását is. Közben az MDF-ből újabb két képviselőt zártak ki, egyikük Lezsák Sándor pártalapító. Ezután még hét képviselő távozik az MDF-frakcióból, amely emiatt megszűnik, majd nyolc tagra olvadtan újjáalakul.

nov. 11.: Büntetőeljárást kezdeményezett a Budapesti Rendőr-főkapitányság közösség elleni izgatás bűntette gyanúja miatt Paizs Miklós ellen. Paizs korábban egy kereskedelmi rádió műsorában jobboldali személyiségek megölésére szólított fel.

nov. 22.: Az Országgyűlés módosítja a jegybanktörvényt.

nov. 24.: 2005. jan. 1-jétől 6,3 százalékkal emelkednek a nyugdíjak.

nov. 25.: Az ÁPV Rt. értékesítette a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. -t. A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. 70 százalék mínusz egy szavazat részvénycsomagját a Láng Kiadó és Holding Rt. vehette meg a 3,210 milliárd forintért.

nov. 28.: Szécsényben elsöprő győzelmet aratva Nagy Andor, a Fidesz-KDNP jelöltje nyeri a Nógrád megye 3. számú választókerületében kiírt időközi országgyűlési választás második fordulóját. Előnye 45 százalék! Sopronban – miután a választókat vásárlási utalvánnyal vesztegető szocialista jelölt visszalépett – az alacsony részvétel miatt a második forduló is érvénytelen.

nov. 29.: Hosszú mellébeszélést követően Gyurcsány arra buzdít, hogy mindkét kérdésben nemmel voksoljanak a népszavazáson.  - Mádl Ferenc nem írja alá a jegybanktörvényt, hanem visszaküldi a parlamentnek. Indok: különösen aggályos a miniszterelnök befolyásának növelése és a Monetáris Tanács bővítése.

nov. 30.: A 2005. évi költségvetés fő számai: a kiadási főösszeg 6.582,8 milliárd forint, a bevételi főösszeg 5.883,1 milliárd forint, a központi költségvetés hiánya 699,7 milliárd forint lesz.

DECEMBER

dec. 1.: A kormány módosítja a felzárkózási programot, amely a júl.ban elfogadotthoz képest 2005-re magasabb államadóssággal és költségvetési hiánnyal számol. (Ez a program az euró bevezetésének az Unió által is elfogadott menetrendje.)

dec. 5.: Gyászba borult egek… Eredménytelen az országos ügydöntő népszavazás a határon túli magyarok kedvezményes honosításáról és a kórházak privatizációjáról. Az egészségügy privatizációját a megjelentek 65 százaléka ellenzi, míg a kettős állampolgárságot 51 százaléka adná meg. A győztes igenek száma nem érte el a választók 25 százalékát.

dec. 6.: Az Alkotmánybíróság megsemmisíti a többciklusú, lineáris felsőoktatási képzési szerkezet bevezetéséről és az első képzési ciklus indításának feltételeiről szóló kormányrendeletet. A testület megállapította, hogy a felsőoktatásról szóló törvény felhatalmazó rendelkezései, valamint az e felhatalmazás alapján alkotott rendelet formai okokból alkotmányellenes; a törvény alkotmánysértő felhatalmazása alapján a kormányrendeletben törvényhozási tárgykört szabályoz.

dec. 7.: A Fidesz szerint veszély fenyegetheti a jövő évi felvételi eljárás zavartalanságát. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke kétségbe vonja, hogy az oktatási tárca vezetője teljesíteni tudja a kétciklusú képzési rendszer hazai bevezetésére tett vállalását. - Újabb, ezúttal húszmillió forintos állami támogatást kapott a Gyémántfürt Kft., amely Wekler Ferenc szabad demokrata országgyűlési képviselő családjának érdekeltségébe tartozik.

dec. 13.: Az Alkotmánybíróság több ponton megsemmisíti a Megdyesy-kormány idején elfogadott liberális drogtörvényt.

dec. 14.: Az Országgyűlés lényegében változatlan formában újra elfogadja a jegybanktörvényt.

dec. 20.: Elhagyta Irakot a Magyar Honvédség Szállító Zászlóaljának utolsó katonája.

***

Olvasóink figyelmét felhívjuk a Magyar Nemzet némileg bővebb összeállítására, amelyet főleg igen sikeres fénykép illusztrációi miatt ajánlunk megtekinteni.

(vége)

A cikk anyaga egybefüggően

 

vissza Vissza a kezdőlapra