Náday Katalin:

Zarándokúton az El Camino nyomvonalán

2006. október 14-24.

Pamplonától Burgosig
 

 

október 16. - hétfő

Az autópályán mindössze 200 km távolságra lévő szakaszt a gyalogos zarándokok általában 8-9 nap alatt teszik meg. Nem azért mintha itt lelassulna a tempójuk, vagy pihenőnapot iktatnának közbe, hanem azért, mert a jóval hosszabb régi út mellett halad a zarándokút, sok apró települést érintve. Mi is a régi úton indultunk el, ám az előző naphoz képest így is csak félannyi km-t vár ránk. Ez lehetővé tette, hogy jóval több településen megálljunk, kiszálljuk, ismerkedjünk a település látnivalóival, beszélgessünk az igazi gyalogos zarándokokkal.

Puente la Reina

Első megállónk egy valójában piciny településen volt, ahol a Somport-hágóról induló aragon út és az északról érkező francia út találkozik. Ebben a negyedóra alatt végigsétálható, néhány utcás kis városkában 3 templom is van, jelezve azt, hogy ez egy zarándokút-központ. A gyalogos zarándokok az Iglesia del Crucifio – Keresztrefeszítés templománál, illetve kolostornál lépnek a városba. Ez a kolostor egyben zarándokszállás és papnevelde is. Eredetileg a templomosok építették, majd az irgalmasoké lett, ma a Padres Reparadores kongregáció kezelésében van. Nevét a XIV. sz-i szokatlan Y-alakú keresztről kapta. Tolvaly Ferenc így ír erről a keresztről: "Bemegyek a templomba. Bámulom a fára feszített Krisztust. Ilyet még nem láttam. A megfeszített Jézus magasba tartott karjait a törzsből kinövő két ágra szegezték. A tüskekorona alatt fejét földnek hajtva ábrázolta a szobrász. Vékony, elgyötört teste bal oldalra görnyed. A kínoktól összerándul az izomzata. De a teste fénylik, sugárzik. - A Rajnak vidékén faragták a XIV. században - szólalt meg Alonso. - Y alakú fatörzsére szegezték. Az Y az életfa szimbóluma. A Szent Jakab-útra készítette a mester. A német zarándokok a hátukon cipelték ezt a két és fél méteres, súlyos faszobrot. Hetekig tartott a menetelés. Mindenütt nagy feltűnést keltett. Amerre jártak, összefutottak a helybéliek. Mindenki meg akarta érinteni a korpuszt."

A jó állapotú, de régi hangulatát megőrző főutca közepén áll az Iglesia de Santiago – XII. sz-i homlokzattal, benne Jakab apostol szobrával. A calle Mayor vége a hat boltozatú hídhoz vezet, amelyet III. Sancho (Szent Istvánnal egy időben uralkodott) felesége építtetett a zarándokok számára, hogy megkönnyítse számukra az Arga folyón való átkelést. Ezért hívják a Királynő hídjának. A hídtól nem messze található a harmadik templom a San Pedro. A templomot egy Madonna szobor díszíti - Nustra Senora del Chori, Madarak Miasszonya, neve azt a legendát idézi, miszerint egy madár minden reggel megmosta a szobor arcát, amikor az még az öreg híd egyik falfülkéjében állt.

Estella

Utunk következő állomása a csupán egy napi járásnyira lévő  navarrai királyi udvar központja: Estella/Lizarra volt. Történelmi levegőjű XI-XII. sz-i város. Még Sancho király rendelte el, hogy a zarándokútnak Lizarrán - ez a település régi neve - kell keresztülvezetnie. Ebben a városban is áll mindaz, amit már Pamplónánál leírtunk, miszerint itt a főként francia telepesek összetűzésbe kerültek az őslakosokkal. A békétlenséget sajnos még a város 1266-os egyesítése sem szűntette meg. A betelepült kézművesek, kőfaragók, művészek azonban itt hagyták szaktudásuk eredményét a gyönyörű épületeket, templomokat. A Navarrai Királyi Palota ma múzeum. Szemben vele a város ékköve, a San Pedro de la Rúa katedrális a XII. sz-i kerengőjével lenyűgöző, még úgy is, hogy éppen ez a csoda esett részben áldozatul az ellenségeskedéseknek, s ma már csak a fele van meg. Átmentünk még az Ega folyó túlsó partjára egy régi púpos hídon, hogy a dombtetőn felépített és a homlokzatán sárkányölő Szent Mihályt ábrázoló San Miguel templomot is megnézzük.

San Millan de la Cogolla

Nem volt szerencsénk San Millan de la Cogollával – a kolostorok völgyével. Hétfő lévén a kolostort zárva találtuk. Ám ez nem akadályozott meg bennünket abban, hogy legalább kívülről alaposan szemrevételezzük. Az 1997-ben világörökség részévé vált kettős kolostor-együttest Európa legrégebbi szerzetesi közössége hozta létre. A hagyomány szerint itt született meg a spanyol nyelv. Két kolostor van: a kisebbik a Suso monostor a domboldalon.  A kolostor azokból a barlangokból nőtt ki, ahol a San Millánt követő remeték éltek a VI. században. Az eredeti 537-ben alapított monostort - melyet még Szent Emilián pásztor-remete alapított - a VI. és X. század közötti időszakban többször kibővítették az ott élő szerzetesek,  a szent sírja is itt található. A Suso kolostor történelmi jelentőségét azoknak a kézírásos emlékeknek, kódexeknek köszönheti, melyeket San Millán sírjában találtak meg. Ezek képezik Spanyolország legjelentősebb középkori emlékeit, név szerint az Emilián zsinati Kódex (992), a Quiso Biblia (664), valamint a VIII. századból származó Beato de Liébana Apokalipszis másolata.

Az újabb és nagyobb Yuso monostort kicsit távolabb a völgyben  a Suso kibővítéseként építették a XI. században. Mai formájára a  XVI-XVIII. században épült ki. Könyvtára világhírű és számos egyedülálló kincs is látható lett volna a kolostor múzeumában. Mi ezt a kolostort jártuk körül.

A spanyol nyelv története

A kolostor művészi értékei mellett kiemelkedő fontosságú, hogy Spanyolország területén e kolostor falai között találták meg az első spanyol nyelvre utaló írásos emléket. A XI. században ha valaki tanulóként, vagy prédikátorként a kódexeket olvasva nem értett egy latin szófordulatot, feljegyzést írt a kifejezés mellé azért, hogy más is el tudja magyarázni a jelentését. Akkoriban a latin nyelvnek két fajtája volt ismert: egy magasabb szintű latin, melyet az írástudók használtak, és emellett a faluban használt, hétköznapi, beszélt latin, amelyből később a spanyol nyelv kialakult. A tudósok által megtalált kijegyzetelt kódexek "Aemilianensis 60" néven ismertek, a jegyzeteket pedig emiliani feljegyzéseknek nevezték el. Ezek a tudományos munka igényességével készültek, a jegyzetírók képzettségéről és kitűnő baszk és spanyol fordítói képességeikről tesznek tanúbizonyságot, ezáltal képet festve a középkori Rioja kulturális és társadalmi életéről.

Suso monostor

Yuso monostor

Santo Domingo de la Calzada

Következő állomásunk Domingo de Viloria dominikánus szerzetes nevét őrző városban volt, amely kanyargós utcáival, középkori levegőjével a camino-hoz kapcsolódó történelem szellemét idézi. A Xi. századi névadó szerzetes egész életét a zarándokok megsegítésére, az utak-hidak felépítésére, szálláshelyek megteremtésére fordította. Legendája szerint a Suso-Yuso kolostorból gyenge értelmi képességei, írástudatlansága miatt eltanácsolták ezzel utat engedtek szolgáló szeretetének.

Szent Domonkos a kakassal

A városka zarándokkórházát (ma luxus-szálló) és a katedrális elődjét is ő építette. Nyughelye a katedrálisban van. A katedrális legszokatlanabb "dísztárgya" egy tyúkketrec benne két élő hófehér szárnyassal a kakas- és tyúkcsoda emlékére.

A Szent Jakab zarándok út talán legkedvesebb meséjévé vált ez a legenda. Egy zarándokházaspár és a fiuk útban Compostela felé megálltak a fogadónál. A fogadós lányának megtetszett a fiú, de az visszautasította a lány közeledését. A fogadós lánya bosszúból ezüst serleget csempészett a fiú hátizsákjába és utána megvádolta lopással. A fiút elfogták és felakasztották. Szülei mit sem sejtve folytatták útjukat, s később Compostelából visszatérve - szent Domonkos hathatós segítsége miatt - még élve találták az akasztófán. A bíróhoz rohantak, aki éppen sült kakast és tyúkot evett, s azt mondta akkor hiszi, ha ezek a szárnyasok életre kelnek, erre a tyúk és a kakas felrepült a tányérból, így a fiút élve kiadták szüleinek.

 

Granon

Ez a nap volt egyike azoknak, hogy az úgymond katolikus Spanyolországban késő délutánig, többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült miséző helyet találnunk. Végül innen Szent Domonkos városkájából egy segítőkész ember felhívta telefonon a nem messze lévő falucska ismerős papját, ahol fogadni tudtak bennünket. Így jutottunk el a burgosi útról letérve Granonba. S mint eddig mindenütt, ebben a csepp településen is egy hatalmas régi román kori templomra leltünk. A templomot éppen renoválják, mégpedig zarándok-fiatalok: fenn a tetőtérben kaptak szállást, s aki tud,  marad egy pár napig, hogy segítségére legyen a befogadóknak.

 


Az előszóhoz


Az útvonal jegyzékéhez

 
A nap fényképeihez